SpaceX wchodzi na giełdę, by budować centra danych na Księżycu?

  • SpaceX wchodzi na giełdę, by budować centra danych na Księżycu?

    Posted by Marek Czuma on 2026-04-02 at 14:48

    Hej, dziś w „Morning Brew” dostalem informację, że SpaceX będzie w czerwcu wchodzić na giełdę papierów wartościowych.

    W informacji co będzie robić z pieniędzmi z IPO, które ma być największym debiutem w historii, znalazłem ciekawą rzecz. Mianowicie chodzi o „budowę centrów danych na Księżycu”.

    Jednocześnie wczoraj sluchałem filmu na „Nauka. To Lubię”, gdzie mówili o sensowności bazy przemysłowej na księżycu właśnie. Konkretnie – sensowne miałoby być budowanie fabryki do produkcji seryjnych satelitów. I wypuszczanie masowymi seriami satelitów miałoby być tańsze i finansowo i ekologicznie z Księżyca niż z Ziemi.

    Mógłby także powstać – to już moje domysły – „kosmiczny internet” dzięki Starlinkom. I wtedy budowa centrum danych + bazy przemysłowej starlinków + sieć starlinków, mogłaby dać pierwsze oparcie infrastrukturalne.

    Anyway… ciekawe czasy. Czy otwiera nam się „Huge Data” – branża danych, które będą pochodzić także z Księżyca i innych miejsc kosmicznych? Ale nie jako. sensorów, a własnie jako centrów danych?

    Ciekawy jestem waszego zdania 😀

    Krzysiek Nojman replied 2 months, 2 tygodnie temu 2 Members · 3 Replies
  • 3 Replies
  • Krzysiek Nojman

    Member
    2026-04-02 at 19:44
    1078 Exp

    Może im wyślemy ofertę przetwarzania – promocja na kosmiczne Big Data, i biuro z widokiem na Ziemię. Produkuje się dużą ilość satelitów i przemysł kosmiczny rośnie więc danych nie zabraknie.

    P.S
    ciekaw jestem po ile będą akcje

    • Marek Czuma

      Organizer
      2026-04-03 at 10:13
      4986 Exp

      Dobry plan 😀 Ale serio, ciekawy jestem czy centra danych w warunkach innych niż ziemskie mogą inaczej funkcjonować?

      • Krzysiek Nojman

        Member
        2026-04-06 at 16:22
        1078 Exp

        To co jest inne, to promieniowanie kosmiczne, spodziewałbym się tej samej technologii co na ziemi. Kwestia czy będą mieli taką samą ilość energii jak na ziemi, to może mieć w pływ na compute.

Zaloguj się aby odpowiedzieć