

Globalna Grupa ABD
Public Group
Public Group
Active 10 hours ago
Globalna Grupa jest jak rynek, na którym możemy się wszyscy spotkać. To tutaj możemy podzielić się... View more
Public Group
Wejście do BigData od zera
-
Wejście do BigData od zera
Posted by Arkadiusz Roll on 2025-04-24 at 14:03Cześć, czy komuś udało się wejść do BD, nie mając doświadczenia w IT, ucząc się sql/python z udemy etc?
Rynek pracy dostał zadyszki, więc czy firmy biorą pod uwagę takie osoby?
Michał replied 1 week, 6 days ago 4 Members · 6 Replies -
6 Replies
-
59 Punkty
Hej,
ja nie mając doświadczenia w IT, dostałem pierwszą robotę w BD po około 10 miesiącach systematycznej nauki. To było rok temu, więc też już mówiło się o zadyszce. Z udemy akurat nie korzystałem. Jako że tematów do nauki jest ogrom to według mnie dobrze mieć określoną mapę drogową, po kolei co i po co się uczyć. Praktycznie od początku byłem na mentoringu u Marka, i on prowadził mnie za rączkę co po kolei warto robić.
Wejść do branży na pewno się da, jak nie drzwiami to oknem 🙂
-
8 Punkty
Michał / Marek – dzięki za odpowiedzi 🙂
jakieś konkretnie kursy z “trio” polecacie, ewentualnie książki?
na rynku jest tego dosłownie ‘zalew’
-
192 Punkty
Po ocenie (4.5 w górę) można coś znaleźć na udemy po polsku i po angielsku. Raz na miesiąc praktycznie każdy wrzuca “zniżkę” i można taki kurs kupić za 40 zł, a nie za 200-300 jak normalnie.
Ja unikałem długich kursów (kilkadziesiąt godzin nagrań, to Twój czas x3 żeby to zatrzymać, przewinąć, zrobić notatki) i szukałem zadań do rozwiązania – na początek spoko, ale na dłuższą metę izolowane środowisko działa na Twoją niekorzyść. Jak poczujesz się pewnie to działaj na własną rękę, próbuj.
Odnośnie Pythona:
Python Institute ma fajny kurs po angielsku za darmo (tylko egzamin z certem jest płatny) dobrze wprowadza w podstawy i średniozaawansowane kwestie:
https://edube.org/study/pe1 – tutaj link do poziomu beginnerCP50 od Harvardu jest turbo, dużo uczy, ale na początek może być ciężko, dobrze mieć podstawy
https://cs50.harvard.edu/python/2022/ – tutaj link bezpośredni, na YT jest sporo filmów jak się rejestrować itd. żeby zdobyć darmowy certyfikat.Udemy kursy po polsku przerabiałem od Pawła Krakowiaka, Rafało Mobilo i Arka Włodarczyka – ale nie całe, partiami, albo jako powtórkę, co mnie interesowało.
Do książek czasem sięgałem – O’Reilly daje albo 7 albo 30 dni za darmo “testowania” jak się rejestrujesz jako nowy i możesz czytać książki na ich stronie. Korzystałem też z YT i przerozmaitych stron których już nie pamiętam – research jest częścią nauki.
P.S Zainstaluj VSC albo PyCharma – obczaj na YT jak się po tym poruszać i jak instalować rozszerzenia żeby Python działał, ale nie przesadzaj z dodatkami, na początku kod masz pisać TY nie AI.
-
This reply was modified 2 weeks ago by
Stanisław Szymański.
edube.org
Edube Interactive :: Python Essentials - Part 1
Edube Interactive | An all-in-one browser-based programming environment for OpenEDG Python Institute and C++ Institute online courses | Learn programming, test your code, perform lab exercises
-
This reply was modified 2 weeks ago by
-
59 Punkty
Ja akurat zaczynałem od Javy, ale z pythona też co nie co przerabiałem.
mogę polecić:
Java: javastart.pl
Python: python.land
sieci/serwer/linux: netcad.com
Technologie Big Data: – wiadomo, że najlepiej tutaj na Akademii 🙂
-
This reply was modified 2 weeks ago by
Michał Masełko.
-
This reply was modified 2 weeks ago by
-
59 Punkty
Książki czytałem raczej ogólne, nie pod konkretne technologie. Tj. CleanCode, czy Design Patterns, w oryginale, żeby zaznajomić się z angielską nomenklaturą w IT. Taki klasyk jak cleanCode jest wg. mnie napisany luźnym przyjemnym językiem i ma kilka uniwersalnych złotych myśli, którymi można przy okazji zabłysnąć na rozmowie kwalifikacyjnej. Ale nie uważam tego za mus.
-
-
-
483 Punkty
Hej Arek! Na pewno trzeba stanąć w prawdzie: wejście generalnie do IT, także Big Data, to nie jest pstryknięcie palcem i trzeba nastawić się na mocną, wytężoną, pracę.
Jednak to nie znaczy, że się nie da! Tak jak Michał napisał, warto na pewno mieć swoją mapę drogową i własny system działania, żeby iść do przodu możliwie systematycznie. Pomogą Ci w tym na pewno warsztaty “Inżynier Rozwoju” – przejrzyj w wolnej chwili z kartką i długopisem (jest free).
Na sam początek na pewno zalecam zdobycie fundamentu, który składa się z takiego trio: programowanie (python) + bazy danych (w tym SQL) + serwery/sieci/systemy (linux z dodatkami). To da Ci trochę “expa” i będziesz dużo łatwiej czaił wszystkie kolejne technologie.
Z samych technologii – na pewno polecam Apache Spark. Jest bardzo często spotykaną technologią, do tego dostępną na niemal każdej platformie.
Także pierwsze kroki mapy drogowej już masz rozpisane:-). Do tego zdobądź ogólną wiedzę z zakresu architektur, modeli danych itd. Taką szeroką, niekoniecznie dogłębną – znajdziesz ją w postach na tych grupach i w materiałach w bazie wiedzy.
Jednocześnie istotne jest, żeby – ale w drugim rzucie – zastanowić się jak się wyróżnić na rynku. Tu pomoże Ci na pewno @asmyk (jest cała grupa w której Ania daje profesjonalne wskazówki). Polecam podejście @staszym szczególnie jego githuba, opisywał właśnie na grupie Ani.
Zachęcam do dzielenia się swoją podróżą:-). Możesz pokazywać czego się uczysz, jakie masz wzloty i upadki – będziemy kibicować:-). Przed Tobą sporo pracy, warto nastawić się na długi termin, ale jestem przekonany że – o ile spodoba Ci się inżynieria danych – ta robota już gdzieś tam na Ciebie czeka!
Zaloguj się aby odpowiedzieć